Jubileusz 60-lecia Koła Przewodników PTTK w Rzeszowie

W dniach 10 i 11 maja 2014 r. rzeszowskie Koło Przewodników PTTK obchodziło Jubileusz 60. lecia swojej działalności. W pięknej auli Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego odbyła się uroczysta akademia, na której zaprezentowano historię i główne wydarzenia z bogatej działalności Koła w latach 1954 – 2014, a także wręczono wyróżnienia dla członków Koła. Akademię prowadził wiceprezes Zarządu Koła Eugeniusz Taradajko. Także kolega Taradajko omówił prezentowane na telebimie najważniejsze wydarzenia z bogatej historii Koła. W akademii wzięło udział 150 osób z różnych stron kraju, z Ukrainy oraz z Rzeszowa. Gości, w tym panią wicewojewodę Alicję Wosik, przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego oraz członków Zarządu Głównego PTTK witał prezes naszego Koła Witold Haspel. Po prezentacji historii koła wręczono odznaczenia i wyróżnienia dla kilkudziesięciu członków Koła Przewodników. Prezes Witold Haspel został wyróżniony Złotym Krzyżem Zasługi przyznanym przez prezydenta Rzeczpospolitej. Koleżanka Agnieszka Wałach otrzymała Medal Srebrny za Długoletnią Służbę, który również nadał prezydent . Andrzejowi Lenartowi Minister Sportu i Turystyki przyznał odznaką honorową „Za zasługi dla turystyki”.

Złotą Honorową Odznaką ZG PTTK zostało wyróżnionych pięciu przewodników, a osiem osób otrzymało Brązową Odznakę nadaną przez ZG PTTK. Były również dyplomy Zarządu Głównego PTTK i odznaki honorowe Zarządu Oddziału w Rzeszowie, odznaki „Zasłużony w pracy wśród młodzieży” , „Zasłużony Przewodnik PTTK”, „Zasłużony Znakarz”.

Przez 60 lat działalności Koło Przewodników miało siedmiu prezesów, którzy przewodzili Kołu. Sześciu spośród nich żyje i otrzymali oni okolicznościowe wyróżnienia. Byli to wg kolejności sprawowania funkcji: Wiktora Knaga, Władysław Konkol, Zygmunt Cebula, Eugeniusz Taradajko, Andrzej Karczmarzewski i Witold Haspel.

Ponadto z okazji 60 lecia Koła Przewodników, Zarząd Koła podjął uchwałę o wyróżnieniu okolicznościowymi dyplomami 25 członków Koła.

Również w związku z Jubileuszem, Zarząd Koła Przewodników podjął uchwałę o przyznaniu tytułu honorowego członka Koła koledze Bogusławowi Szawerdzie - „Rumcajsowi”.

Na zakończenie akademii odbyła się prezentacja najnowszych obiektów z Podkarpacia wpisanych na listę UNESCO tj. cerkwi w Radrużu, Chotyńcu, Smolniku i Turzańsku, którą przedstawił Jarosław Giemza – kustosz Muzeum Ikon przy łańcuckim Muzeum Zamku.

Banery i okolicznościowe elementy dekoracji przygotował nam jak zwykle artysta malarz Józef Machała.

Po akademii większość uczestników udała się dwoma autokarami na wycieczki krajoznawcze. Wycieczki prowadzili: do Radruża i Chotyńca Jarosław Giemza, Marek Korbecki i Zdzisław Kubrak, do Trzcinicy i Krosna Eugeniusz Taradajko. Grupa zwiedzająca cerkiewki w Chotyńcu i Radrużu przed powrotem do Rzeszowa zwiedzała jeszcze Muzeum Wódek w Łańcucie. Grupa z Eugeniuszem Taradajko miała okazję podziwiać Podkarpacką Troję w Trzcinicy k. Jasła oraz Muzeum Szkła w Krośnie.

Wieczorem w restauracji - hotelu Twierdza w Rzeszowie odbył się bal na 110 osób. Do tańca przygrywał zespół Grzegorza Pacześniaka. Stoły uginały się pod obfitością jadła i napitków różnego rodzaju, a prawdziwą furorę zrobił stół regionalny z takimi przysmakami jak kiełbasa z Hermanowej, Harcianka, pieczone mięsiwa. Bawiono się prawie do świtu.

W niedzielę w Sanktuarium MB Rzeszowskiej oo. Bernardynów w Rzeszowie biskup Jan Wątroba odprawił uroczystą mszę świętą w intencji przewodników i ich rodzin a także w intencji zmarłych przewodników. Ksiądz biskup ordynariusz wygłosił kazanie, w którym pięknie nawiązał do obchodzonego w tym dniu w kościele katolickim święta dobrego pasterza tak widząc rolę przewodnika turystycznego. Po mszy zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie z księdzem biskupem na schodach prowadzących do ogrodów bernardyńskich. Potem całą barwną grupą z pocztem sztandarowym na czele przeszliśmy na rzeszowski rynek by tam również porobić pamiątkowe fotografie. Na koniec chętni udali się autokarem na zwiedzanie Muzeum Zamku w Łańcucie. Warto dodać, że tradycyjnie na Jubileusz nasze Koło Przewodników przygotowało okolicznościowy znaczek nawiązujący do logo. Niebieski kolor znaczka zastąpiono zielonym i dodano napis 60 lat. Dziękujemy wszystkim gościom, którzy przybyli na nasz Jubileusz szczególnie wiceprezesowi ZG PTTK Stasiowi Sikorze i przewodniczącej Krajowego Samorządu Przewodnickiego Ani Sierpioskiej. Bardzo nam było miło powitać na akademii Piotrka „Niedźwiedzia” Ostrowskiego z żoną Grażką, do których już w sierpniu zawitamy na (a jakże!) Jubileuszowy Rajd w Bieszczadach. Dla uzupełnienia informujemy, że w piątek 8 maja pod przewodnictwem naszej koleżanki skarbnik Dorotki Michni odbył się w Dessie wieczór z gitarą. Jak zwykle frekwencja dopisała a gitarzyści (Marek Łygas, Rysiu Nykun, Witek Stawski, Paweł Jachowicz ) nie żałowali strun i gardeł. Specjalny koncert poświęcony Tadeuszowi Nalepie dała grupa kolegów gitarzystów – przewodników PTTK z Gdyni. Dziękujemy naszemu koledze Januaremu Witaszewskiemu, który zadbał by nie zaschło nam w gardle (wina były wyśmienite!). Relacja z Jubileuszu byłaby niepełna bez dokumentacji fotograficznej. Poniżej prezentujemy zdjęcia różnych autorów: Bohdana Szymańskiego – naczelnego fotografa naszego Koła, Andrzeja Wesołego, Łukasza Kuczmarza, a także naszych przyjaciół z Łowicza Jagody i Mirka Lendzionów. Zapewniamy, że impreza była przednia, uczestnicy zadowoleni, pogoda dopisała i będzie co wspominać.
Także z okazji pięknego Jubileuszu 60 lecia dwóch naszych kolegów: Ryszard Nykun i Wacław Wałach otrzymało na wniosek ZG PTTK Medale Komisji Edukacji Narodowej. Medale zostały wręczone 14 października 2014 r. na uroczystych obchodach na Podkarpaciu Dnia Edukacji Narodowej w Hotelu Rzeszów z udziałem wojewody i kuratora wojewódzkiego.

Do następnego Jubileuszu!
Tymczasem zapraszamy na imprezy organizowane przez nasze Koło Przewodników: wycieczki górskie i krajoznawcze, rajdy, zabawy taneczne, wykłady, wieczory wspomnień itd., itp….

Sekretarz Koła Jadzia Korbecka

Galeria zdjęć: